Na obsah stránky

Ludvík Salvátor > Akce - Archiv > Symposion Ludvíka Salvátora - 2009

Symposion Ludvíka Salvátora - 2009
        Jako každý rok, tak i letos proběhl 24. října již tradiční "Symposion Ludvíka Salvátora". Akce byla zahájena v poledne slavnostní mší v kostele Obrácení sv. Pavla ke svátku blahoslaveného Karla I. Habsburského, kterou doprovodil staroboleslavský pěvecký sbor Václav.

        Kolokvium přednášek v 15 hodin v zámecké kapli začalo přednáškou Dr. Helgy Turkové, ředitelky knihovny Národního muzea, - "Příběh neotevřené bedny". Poutavé vyprávění o nálezu opomenuté zásilky – dřevěné bedny – zaslané arcivévodou Ludvíkem Salvátorem před 130 léty, v depozitáři Národního muzea. Arcivévoda v ní zaslal knihovně Národního muzea výtisky své publikace "Karavanská cesta z Egypta do Sýrie". Dřevěná bedna byla objevena při současném stěhování depozitáře v souvislosti s nadcházející rekonstrukci budovy Národního muzea.

        Přednášku Vídeňské historičky Dr.Phil. Brigitty Máder, o publikaci "Karavanská cesta z Egypta do Sýrie" přednesli Mgr. Nina Nováková a studenti brandýského gymnázia Karel Novák a Tomáš Zagoršek.
        "Rytířské a záslužné řády Toskánska" byl název poutavé přednášky PhDr. Evy Gregorovičové z Národního archivu v Praze.
        Dr. Wolfgang Löhnert z vídeňské společnosti Ludvíka Salvátora přijel s přednáškou "I fiori di Levante – Ludwig Salvator und die Inseln des Ionischen Meeres" – Květy východu – Ludvík Salvátor a ostrovy v Jónském moři.

        Kolokvium bylo zakončeno zajímavou přednáškou Dr. Pavla Kroupy a Jaroslavy Kroupové z Národního památkového ústavu o studii fresky "Adorace Páně", která byla nalezena při rekonstrukci gotické části brandýského zámku.

        Program vyvrcholil koncertem pro Ludvíka Salvátora v zámecké kapli.

Copyright © 2005 - 2011 Hykam@seznam.cz , všechna práva vyhrazena mapa webu