Na obsah stránky

Ludvík Salvátor > Akce - Archiv > Symposion Ludvíka Salvátora - 2010

Symposion Ludvíka Salvátora - 2010
        V sobotu 23. října 2010 proběhlo na brandýském zámku "Symposion Ludvíka Salvátora Toskánského". Tato akce byla zahájena ve 14 hodin mší svatou kostele obrácení sv. Pavla v Brandýse ke svátku blahoslaveného krále Karla I. Rakouského, celebrovanou staroboleslavským vikářem R.D. Mgr. Michalem Procházkou a zpěvem doprovozenou staroboleslavským chrámovým sborem Václav, pod vedením Marie Nohýnkové.

        V 15 hodin byla zahájena v zámecké Rudolfínce výstava fotografií z Tibetu: "Svět objektivem Adrienne von Korff – Kerssenbrock".

        V půl čtvrté zahájil v zámecké kapli kolokvium přednášek student brandýského gymnázia Karel Novák. Přednesl práci svou a studentů Tomáše Zágorška a Marka Mejstříka s názvem: "Zámecké sbírky Ludvíka Salvátora – přírodovědecká expozice a nové objevy". Studenti se zajímavým způsobem pokusili vysvětlit osud přírodovědné sbírky, kterou po sobě zanechal Ludvík Salvátor na Brandýském zámku.

        Pár slov o neplánované cestě strýce Luigiho kolem světa, přednesl arcivévoda Radbot von Habsburk-Lotringen ze Salzburku, který hovořil o prastrýcově cestě na světovou výstavu do Melboune v roce 1881, kdy byl arcivévoda shodu nepříznivých okolnosti přinucen zvolit zpáteční cestu východním směrem přes americký kontinent. O této cestě napsal publikaci ve formě lodního deníku "Um die Welt ohne zu wollen" – "Kolem světa proti své vůli".

        Přednášku "Dvojí modř nebe a moře" přednesl již pravidelný host symposia vídeňský právník Dr. Wofgang Löhnert, který se vydal po stopách Ludvíka Salvátora na Odysseově ostrově Ithaka.

        O španělském projektu "Marenostrum 21. století - Nixe III." promluvila rakouská historička Dr. Helga Schwendinger žijící na Mallorce, zabývající se životopisem Ludvíka Salvátora. Představila projekt Ludvíkových příznivců ve Španělsku, kteří plánují na menší jachtě Nixe III. projet místa a ostrovy ve středozemním moři, které na svých cestách navštívil Ludvík Salvátor.

        Kolokvium zakončil v 19 hodin kytarový koncert staroboleslavského rodáka Lubomíra Dočkala.

Copyright © 2005 - 2011 Hykam@seznam.cz , všechna práva vyhrazena mapa webu