Na obsah stránky

Ludvík Salvátor > Historie - Son Marroig a Sa Foredada

Historie Son Marroig a Sa Foredada

Asi dva kilometry východně od kláštera Miramar se nachází Son Marroig, dvorec, který arcivévoda zakoupil jako poslední. Soukromé museum v něm umístěné v roce 1927 za účelem zajistit, rozšířit a podpořit symbolickou osobu arcivévody Ludvíka Salvatora, velké osobnosti v kulturních dějinách mecenášství posledních let devatenáctého a prvních let dvacátého století. Son Marroig je jedním z starobylých majetků arcivévody. Ve velkém muzejním sále, který je věnován jeho osobě, je možno najít jeho kresby, knihy a osobní potřeby. Jeho hlavním posláním je dát všem návštěvníkům informace o tvůrčí práci na realizaci arcivévodova nejlepšího díla napsaného o Baleárskách ostrovech " Die Balearen", o jeho lásce k přírodě a své povinnosti respektovat naše dějiny. Na stěnách visí obrazy Jáchyma Mira, Antonia Olivera Ribase, Ervina Huberta a ostatních malířů, arcivévodových přátel ale i obrazy brandýského zámku od Josefa Olexy a Ladislava Leitgeba . Ve skleněných vitrínách můžeme najít starobylé fénické předměty, náhrdelníky jakož i řeckou a římskou keramiku, alabastrovou pannu z 13. století, římské amfory, řecké sochy. Starobylý nábytek obyvatel Mallorky a mallorkánské tkaniny utvářejí atmosféru velkého sálu muzea.
Návštěvu domu doplní procházka arcivévodovou zahradou s jezírkem a vyhlídkou na Gallier - jónskou kapličku z carrerského mramoru a impozantním pohledem na skálu ve tvaru obrovské nohy „ Sa Foredada“ vybíhající do moře. Z oken Son Marroig můžete pozorovat překrásné severní pobřeží Mallorky. Součástí Son Marroig je čtvercová věž, datovaná do 16. Století, jejíž široké zdi připomínají období pirátských nájezdů Maurů. Samotným arcivévodou je zapsána legenda, která vypravuje, že právě z této věže na Son Marroig byla unesena poslední žena Mallorky arabskými piráty, která byla potom prodána do otroctví. V dnešní době můžete v interiéru věže vidět arcivévodovu panskou postel ze 17. století. V přízemí je možno vidět lis a mlýn, kde se lisoval vynikající olivový olej z několika okolních tisíciletých olivových hájů.
V těsné blízkosti Son Marroig u silnice z Valdemosy do Deyi je možno příjemně posedět v restauraci s nádhernou vyhlídkou na moře a obrovský skalní útvar Sa Foredada.

Copyright © 2005 - 2011 Hykam@seznam.cz , všechna práva vyhrazena mapa webu