Na obsah stránky

Ludvík Salvátor > Projekt NIXE III. - MARENOSTRUM 21ST - NIXE III.

Projekt
MARENOSTRUM 21ST - NIXE III.

     V roce 2010 několik nadšenců a příznivců arcivévody Ludvíka Salvátora Toskánského na španělském ostrově Mallorka začalo uskutečňovat dlouhodobý námořní projekt MARENOSTRUM 21ST – NIXE III. Hlavním cílem projektu bylo porovnání destinací popisovaných v arcivévodových vědeckých dílech s dnešní realitou. Nejprve bylo nutno ve více než 60 arcivévodových dílech najít odkazy na různá místa v oblasti Středozemního moře. Tyto počáteční body sloužily k naplánování projektu. V roce 2015, tedy 100 let od smrti arcivévody Ludvíka Salvátora zamýšlejí protagonisté projektu zveřejnit výsledek projektu. Do té doby je možné sledovat výzkumné plavby na blogu stránek www.nixe3.com. Projekt NIXE III. se od počátku snaží zopakovat zkušenosti arcivévody Ludvíka Salvátora získané na dlouhých plavbách po Středomoří, které tolik miloval.

Tým

      Hlavními protagonisty projektu jsou Juan Ramis a William Bisbal. William Bisbal je zodpovědný za technické aspekty lodi Wizard of Ana, Juan Ramis, doktor společenských věd, koordinuje všechny přípravné fáze a je zodpovědný za dokumentaci a přísun informací na web. Dále na projektu spolupracuje rakouská historička žijící na Mallorce Dr. Helga Schwendingerová, která shromažďuje různé dokumenty s ohledem na místa která expedice navštíví a pomůže s překlady dokumentů, které existují jen v němčině. V jednotlivých plavbách se k expedici připojují i specialisté. Při první plavbě v roce 2010 na Liparské ostrovy plavbu doprovázela Beatriz Buadas, která zajišťovala fotografický a audiovizuální materiál. V roce 2011 se k týmu přidal Juame Vidal, specialista v oboru životního prostředí a Rafael Sarda provádějící výzkum vlivu plastového odpadu na moře v období 2011 – 2015.

Destinace

     Pro první fázi projektu bylo potřeba přeložit z němčiny všechna díla týkající se Baleár, konkrétně „Die Balearen a Columbretes“, které poskytla obecní rada města Castellón. Překlady díla „Liparischen islas“ poskytla Asociace přátel arcivévody (Asociación de Amigos del Arxiduc). Projekt od počátku podporoval její předseda Juan Estrany Obrador, potomek arcivévodova přítele a spolupracovníka Matea Obradora.
     Pro první potenciální cíle plavby v roce 2010 byly určeny:
  • Liparské ostrovy
  • Menorca
  • Columbretes
     V následujících létech, podle toho jak budou přeloženy informace z němčiny, jsou plánovány destinace v centrálním a východním Středomoří (Chorvatské a Řecké ostrovy), Severní Afrika atd. až po 28 zamýšlených destinací.

Copyright © 2005 - 2011 Hykam@seznam.cz , všechna práva vyhrazena mapa webu