Na obsah stránky

Ludvík Salvátor > Ludvík Salvátor - Sídla na Mallorce

Arcivévodova sídla na Mallorce

Cestující arcivévoda, zpočátku pod krycím jménem hrabě Nendorf, se poprvé ocitl na Mallorce jako mladý turista v roce 1867. Ulice s domem jeho hostitele v hlavním městě Palmě dostala jeho jméno. Druhou návštěvu ostrova uskutečnil v roce 1871. Krásy flóry a fauny ostrova ho tak uchvátily, že se stal později jeho výchozím a opěrným bodem pro své výzkumné cesty po středomořských ostrovech na svých jachtách NIXE I. a později NIXE II. V roce 1872 kupuje na Mallorce svoji první a nejmilejší nemovitost, panský dům Miramar na severozápadním pořeží Mallorky. Zde v roce 1276 Raymond Llull založil „Trinity College“, školu k výuce orientálních jazyků a logiky. Panský dům Miramar se nachází při silnici z Valdemosy do farní obce Deya v obrovském olivovém sadu vysoko nad mořem. Arcivévoda jej upravil na původních základech hned po koupi v roce 1872. Stojí na svahu a spodní hospodářské místnosti jsou přístupné ze strany moře pod svahem. Dům je bohatě zastíněn vznosným palmovím.
Následovaly dvorce Son Fernandel při silnici z Valdemosy k přímořské obci Bunyalbufar, Son Qual a Son Maraguez ve Valdemose, kde měly být soustředěny jeho sbírky, dále Son Gallard, Son Galceran, La Pedrisa, Son Marroig a skalní výběžek do moře Sa Foredada, všechny při silnici do Deyi. K tomu několik menších usedlostí.
Celkem vlastnil na ostrově 17 nemovitostí, které jsou v dnešní době většinou v majetku potomků druhého arcivévodova sekretáře Antonia Vivese y Colom, který je po jeho úmrtí zdědil a který je pochován na brandýském hřbitově. U dvorců jsou velké sady a vinice. Překrásnou vilu v jihoitalském slohu, La Estaca na západním břehu ostrova postavil sám. (Vilu koupil v roce 1990 americký herec Michael Douglas) Všechny vily měly překrásné zahrady s cenným výběrem stromoví, keřů a květin.
Nemovitosti Miramar a Son Marroig byly objekty, které při svých pobytech na Mallorce obýval nejčastěji.
V roce 1896 se zasloužil s francouzským geologem Martelem o prozkoumání a zpřístupnění překrásných krápníkových jeskyní na jihu ostrova Cuevas del Drach (Dračí jeskyně).
Zásluhy arcivévody Ludvíka Salvatora o kulturní a přírodovědecká díla o Mallorce a celých Baleárech byly oceněny v roce 1895, kdy byl jmenován obecní radou města Palmy „Slavným synem Mallorky“.

Copyright © 2005 - 2011 Hykam@seznam.cz , všechna práva vyhrazena mapa webu